Květen 2017

Pondělí 22.5.2017

29. května 2017 v 1:48 | ZP

SETKÁNÍ S RODIČI & PREZENTACE O VÝMĚNNÉM POBYTU HOLANDSKO 2017

Jsme rádi, že jsme po návratu z Holandska mohli na ZŠ Dobiášova přivítat účastníky projektu i jejich rodinné příslušníky a podělit se s nimi o naše dojmy a zážitky, poděkovat za spolupráci a nabídnout drobnou ochutnávku holandských specialit. Takřka dvouhodinový podvečer se nesl v duchu prezentací dětí o spolupráci s holandskými partnery. V angličtině zvládly podat obrázek toho, co jim výměnný pobyt dal, čemu se přiučily, co nového zažily. Velkou pochvalu zaslouží jak samotní žáci, tak tým učitelek za realizaci celého projektu. V neposlední řadě díky také rodičům za veškerou podporu.

Veškerou fotodokumentaci najdete na tomto odkazu: http://dobiasova-holandsko.rajce.idnes.cz/

Pátek 19.5.2017

29. května 2017 v 1:31 | ZP
VIDEO PROJECTS & SPORTS

V pátek naštěstí nepršelo, přestože se ochladilo a zamračilo. Mohli jsme se proto věnovat během dopoledne sportovním aktivitám na hřišti a poté se s druhou skupinou vystřídat a zhlédnout ve škole videoprojekce o letošním výměnném pobytu. Ze zhotovených krátkých videí paní učitelky vybrali nejlepší. Tímto projektem jsme vlastně ukončili naše působení ve škole T´Hooghe Landt a čekalo nás odpoledne strávené s rodinou a našimi holandskými přáteli. Někdo vyrazil na bowling nebo na trampolíny do Superfunu, jiní grilovali na zahradě, někteří zaskočili do města na poslední nákupy. Po večeři už nás čekalo balení. Plánovaný odjezd do ČR ve 20h se nám malinko pozdržel kvůli neočekávané návštěvě nemocnice, kam na vyšetření odjela Terezka. Když se zdálo vše v pořádku, mohlo nastat očekávané srdcervoucí loučení. Cesta zpět domů proběhla bez komplikací a my jsme v 7:30 dorazili do Liberce.


Děkuji panu řidiči za doprovod po celou dobu pobytu, děkuji kolegyním za jejich starost a péči a veškerou práci spjatou s pobytem v Holandsku i u nás v Čechách a velký dík patří všem dětem, které se zúčastnily letošního projektu. Bylo to s nimi super!


Čtvrtek 18.5. 2017

29. května 2017 v 1:07 | ZP
ZOO

Čtvrteční dopoledne jsme se vypravili za zvířátky do amersfoortské zoo. Počasí se nám trochu zhoršilo, spadlo pár kapek, ale bylo stále teplo. Prošli jsme kolem slonů, dokonce viděli několikadenní slůně, velbloudů, opic, nutrií, lvů a bílého tygra a nakonec si prohlédli dinopark. V poledne jsme k obědu dostali hranolky a pak jsme se přesunuli za odpolední zábavou do nedalekého sportovního centra.

SUPERFUN


V zábavním centru pro nás holandští kamarádi objednali dvě aktivity. Nejprve jsme si ve dvou týmech zahráli laser game a pak si vyzkoušeli lanové centrum. To už byla pro někoho docela makačka, ale většina se do zdolávání lanových drah pustila velmi odvážně. Po dostatečné dávce adrenalinu jsme se odebrali zpět do rodin,jako vždy na kolech, někteří s odvozem autem.


Středa 17.5.2017

17. května 2017 v 23:19 | EB

Keukenhof a Amsterdam

Po snídani v rodinách a za slunečného počasí jsme vyrazili na výlet do Keukenhofu. V napětí jsme vyhlíželi bránu, která nám otevře svět květinového království.
Keukenhof, známý také jako "Zahrada Evropy", je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Byl založen v roce 1949 poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko.

Byl to malý ráj na zemi s potůčky, jezírky, stromy a květinami.

Naše cesta pokračovala do Amsterdamu. První návštěva vedla do muzea Anny Frankové.

Dům Anny Frankové je unikátní muzeum dokumentující život židovské rodiny v Amsterdamu.
Poutavý příběh vychází z nalezeného deníku, který si vedla mladší dcera rodiny Frankové - Anna. Popisuje, jak rodina uprchla před sílícím nacismem z Německa do Amsterdamu, ale nepodařilo se jim uprchnout úplně. Němci brzy okupují i Nizozemsko a zvyšující útlak a pronásledování židů rodinu donutí fingovat útěk do Švýcarska.
Ve skutečnosti však zůstávají v tajných prostorech domu, ve kterém do té doby sídlila firma, pro kterou otec rodiny pracoval. Po dvou letech ukrývání (od 6. července 1942 do 4. srpna 1944) byla rodina prozrazena a deportována do koncentračních táborů.
Dodnes se neví, kdo nacistům úkryt prozradil.
Jako jediný z celé rodiny přežil Otto Frank, otec Anny. Poté co se vrátil do Amsterdamu a našel deník své dcery, rozhodl se toto unikátní svědectví vydat knižně. Deník byl přeložen do mnoha jazyků a stal se jednou z nejčtenějších knih po celém světě.
Muzeum bylo v tomto domě otevřeno 3. května 1960. Původní dům Anny Frankové byl postaven Dirkem van Delftem již v roce 1635. Nejdříve sloužil k bydlení, později jako sklad a v 19. století byl používán jako konírna.
Na počátku 20. století budova krátce sloužila jako továrna. V roce 1940 1.prosince, do budovy přestěhoval svou kancelář Otto Frank, otec Anny Frankové. Právě zde se nachází tajné prostory, které jsou skryty ze všech čtyř úhlů pohledu. V prostoru o velikosti 46 m2 se ukrývala čtyřčlenná rodina Otty Franka a později navíc další čtyři osoby židovského původu, ukrývající se před nacisty.


Ochutnávka sýrů, květinový trh a nákup suvenýr zakončil dnešní výlet. Poté nás autobus převezl do Amersfoortu, kde si nás převzali naší holandští kamarádi.


Úterý 16.5.2017

16. května 2017 v 22:58 | EB
Mili rodiče, kamarádi ...

dnes jsme si užili výuku ve škole.
Společně s holandskými kamarády jsme absolvovali hodiny chemie, biologie a dějepisu.
Nechyběla ochutnávka tradiční holandské sušenky s názvem "STROPVAFLE".
Poté následoval na kolech přesun do centra Amersfoortu.

Odpoledne jsme strávili ve centru. Plněním kvízu jsme objevovali památky města, po kanálech jsme propluli podél starobylých hradeb a prohlédli jsme si Amersfoort z ptačí perspektivy, když jsme vystoupali na věž vysokou 89 m.
Celý den nás provázelo krásné slunečné počasí.
Večerní program pro nás připravily naše rodiny.Pondělí 15.5.2017

16. května 2017 v 22:48 | EB

Milí přátelé, kamarádi, rodiče ...

včerejší den byl jsme zahájili v parku.

Walibi bylo úúúúúúžasné!

Počasí nám přálo a ostatní návštěvníci taktéž (moc jich tam nebylo).Smějící se
Co jsme chtěli, to jsme navštívili, i několikrát. Krásné vzpomínky, vítr ve vlasech, slunce v zádech a slzy v očích nás nabily dojmy i únavou.

Večer byly děti předány do rodin a probíhalo seznámení v rodinách a předávání dárečků.

Fotografie z pobytu naleznete zde: http://dobiasova-holandsko.rajce.idnes.cz/